Ринок праці поступово стабілізується

Карантин вніс свої корективи не тільки в життєві плани мільйонів українців, а й в економіку країни, і, як наслідок, у ситуацію з безробіттям. З початку дії карантину безробіття зазнали як представники інтелектуальної праці, так і найпростіших професій.

За інформацією Державної служби зайнятості, з 12 березня по 20 серпня статус безробітного отримали 431,8 тис. осіб, що на 67% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

На сьогодні кількість зареєстрованих безробітних поступово зменшується. Так, у квітні статус безробітного отримали 149 тис. осіб, у травні їх кількість становила 97 тис. осіб, у червні – 75 тис., у липні – 68 тисяч.

Станом на 20 серпня статус безробітного мають майже 488 тисяч українців (проти 276 тисяч на цю ж дату минулого року), допомогу по безробіттю отримують 411 тисяч громадян, а на одне робоче місце претендує 9 безробітних.

Під час дії карантину фахівці центрів зайнятості не припиняли своєї роботи і за п’ять місяців карантинних обмежень вдалося працевлаштувати 245 тис. громадян, з них – 168 тис. зареєстрованих безробітних.

У липні роботодавці подали центрам зайнятості 61 тис. вакансій, що на 5%, більше ніж у червні, та на 40% (або на 18 тисяч) більше, ніж у квітні поточного року.

Завдяки постійній співпраці з роботодавцями кількість вакансій у базі даних служби зайнятості з початку дії карантину становила 285 тисяч одиниць. Найбільшим попитом користувалися кваліфіковані робітники з інструментом, робітники з обслуговування та експлуатації устаткування, працівники сфери торгівлі та послуг, а також некваліфіковані працівники. Відчутно меншим був попит на професіоналів – інспекторів, провізорів, економістів, інженерів та лікарів.

Під час карантинних обмежень Урядом України було напрацьовано алгоритм підтримки малого та середнього бізнесу. Право на тимчасову допомогу мають ті, хто змушені були зупинити чи скоротити свою діяльність. Допомога встановлюється за кожну годину, на яку працівникові було скорочено тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної сітки або окладу, але не більше розміру мінімальної заробітної плати (нині це 4723 грн) на місяць.

Станом на 20 серпня до центрів зайнятості вже подано понад 220,5 тис. пакетів документів (з них – 192,6 тис. – від фізичних осіб-підприємців, які є застрахованими особами), прийнято 202 тис. позитивних рішень для надання фінансової допомоги 365,6 тис. працівникам (з них майже 179 тис. – ФОПи).

Після п’яти карантинних місяців служба зайнятості поступово повертається до звичного режиму роботи. Центри зайнятості у «зеленій» зоні відновлюють особистий прийом громадян і готові до надання комплексу послуг. В районах, де визначено «жовтий», «помаранчевий» або «червоний» рівень небезпеки Центри продовжують працювати з частковими обмеженнями.

До речі, уряд розширив дію статті 47-1 Закону України «Про зайнятість», яка передбачала допомогу по частковому безробіттю на період карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. Відповідний законопроєкт був ухвалений  на черговому засіданні Кабінету Міністрів України.

Наразі законодавство передбачає надання цього виду допомоги тільки в період карантину через коронавірус. Новий законопроект розширює програму по частковому безробіттю і дозволяє отримувати допомогу у випадку встановлення подібних обмежень у зв’язку з іншими захворюваннями в майбутньому та надає  Уряду право визначати порядок надання допомоги на період карантину, її розмір, строки надання, а також порядок повернення коштів, спрямованих на фінансування такої допомоги.

Джерело: Запорізька ОДА