Анастасія СЕВЕРІН: «Податок на доходи фізичних осіб віддзеркалює добробут громадян»

«Люди в цьому житті блукають у пошуках істини або грошей. Мудреці ж шукають тільки грошей, бо істину вже знайшли. Податківці ж забезпечують гармонійну взаємодію грошей з бюджетом. Так, лише податку на доходи фізичних осіб цьогорік вже було сплачено понад 1,14 мільярда гривень. І це ми  говоримо тільки за великі підприємства, які знаходяться на обслуговуванні в нашому управлінні, — зауважує в.о. начальника Запорізького управління Офісу великих платників податків ДПС Анастасія Северін.

Попри карантин та сповільнення економіки, динаміка надходжень від цього податку зберігається на минулорічному рівні. Тобто, доходи працівників запорізьких великих підприємств під час карантину залишились на відповідному рівні, що, в свою чергу, позитивно вплинуло на місцевий бюджет.

Податок на доходи фізичних осіб є важливим бюджетоформуючим податком, проте, останнім часом правила його справляння зазнали певних змін. Так, Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» широко відомий серед платників податків, як Закон № 466 звільнив від оподаткування ПДФО декілька видів доходів громадян.

Тепер не оподатковуються цим податком:

— суми страхових виплат, відшкодувань, що здійснюються Моторним (транспортним) страховим бюро України (відповідно до Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів») та не перевищує фактичний розмір шкоди;

— відшкодування моральної шкоди в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня звітного року (зауважимо, що ця сума для поточного року дорівнює 18892 грн.), або в розмірі, визначеному законом.

Крім того, внесені зміни в частині оподаткування благодійної допомоги, справляння податку на доходи фізичних осіб при продажу об’єктів незавершеного будівництва тощо.

Слід також зауважити, що деякі послаблення в адмініструванні цього податку не тягнуть за собою безкарності за порушення. Так, за неподання або подання з порушеннями, або подання не в повному обсязі, з перекрученими даними, з помилками податкового розрахунку за формою         № 1ДФ вдвічі збільшені штрафні санкції (замість 510 гривень відтепер сума штрафу складає 1020, а за повторне порушення протягом року штраф підвищився з 1020 грн. до 2040 гривень).

Взагалі, за словами очільника управління Анастасії Северін, податок на доходи фізичних осіб віддзеркалює поточний стан добробуту громадян. Можна  говорити про бюджетні надходження від податку на додану вартість чи податку на прибуток підприємств, але саме сплата ПДФО характеризує рівень життя населення.