Програмні РРО: новації неминучі

Зміни у застосуванні реєстраторів розрахункових операцій давно назріли і, якби світ не охопила пандемія коронавірусу, український бізнес вже б кілька місяців працював за оновленими правилами. Проте, відповідні закони прийняті, епідемія добігає кінця, а це означає, що наближається термін застосування програмних РРО.

Які ж новації в цій сфері найближчим часом чекають на платників податків. По-перше, і можливо, найголовніше – суб’єкти господарювання у якості РРО зможуть використовувати будь-який гаджет (смартфон, планшет, комп’ютер, ноутбук тощо). Програмний РРО за допомогою спеціального програмного забезпечення може фіскалізувати розрахункові операції на сервері ДПС. По-друге, запроваджується, так би мовити, стимулюючий механізм для чесного ведення бізнесу. Тобто, якщо споживачу було надано розрахунковий документ, інформація щодо якого відсутня в базах даних ДПС, споживач має право звернутися до контролюючого органу про порушення суб’єктом господарювання порядку проведення готівкових розрахунків. У разі підтвердження порушення, споживач має можливість отримати (як компенсацію) 100 відсотків вартості придбаного товару, який йому було реалізовано з порушенням вимог чинного законодавства. Такий механізм отримав назву «кешбек».

Крім того, за незастосування РРО або застосування із порушенням встановлених вимог передбачається збільшення розміру штрафних (фінансових) санкцій, оскільки діючі норми щодо розміру штрафних санкцій було прийнято ще у 2000 році. При цьому ніяких додаткових штрафів до вже передбачених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР із змінами і доповненнями не встановлюється.

І, нарешті, коли ж на практиці можна буде оцінити запровадженні новації. Так, з 1 серпня поточного року з’явиться можливість застосування програмних РРО; з 1 січня 2021 року буде запроваджений механізм «кешбек» та обов’язок застосування РРО ФОП – платниками єдиного податку другої та третьої груп, які провадять ризикові види діяльності; а з 1 квітня 2021 року настане обов’язок застосування РРО усіма ФОП – платниками єдиного податку другої та третьої груп.