Мораторій на перевірки бізнесу під час карантину – роз’яснення Мінекономіки

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України пояснює, в Україні налічується мінімум дві великі категорії перевірок.

Перша категорія, на яку є мораторій під час карантину – це державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. Він ідентифікується за сферами контролю, а не за органами.

Тобто у тієї ж Держпродспоживслужби близько 15 сфер контролю, і одні з них підпадають під дію мораторію (наприклад, захист рослин), інші – ні (наприклад, окремо виділене державне регулювання цін). Під мораторій потрапляють перевірки пожежної безпеки, охорони праці, екологічні перевірки тощо. Усього понад 80 сфер. Весь цей вид контролю регулюється Законом України №877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Цим самим Законом встановлено всі базові правила проведення перевірок, а також саме для цього виду контролю поширюється дія інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) – так званий Інспекційний портал. На ньому для таких перевірок публікуються плани, результати, звіти про виконання планів.

Друга категорія – це перевірки, які здійснюються у сферах, що не підпадають під дію цього Закону (ст. 2 ЗУ 877): валютного контролю; податкового контролю; митного контролю; державного експортного контролю (крім деяких питань космічної діяльності); контролю за дотриманням бюджетного законодавства; банківського нагляду; державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції; державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення; державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг; законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг; державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції.

Окремо варто зупинитися на державному ринковому нагляді та контролі нехарчової продукції. Контроль у цій сфері здійснюють сім органів згідно з переліком видів продукції, що підлягає контролю. Серед цих органів: Держпраця, ДСНС, Держпродспоживслужба. Усі вони, з одного боку, перебувають під мораторієм для більшості з їхніх сфер контролю, але можуть здійснювати будь-які перевірки у частині ринкового нагляду.

Законами 530-ІХ та 533-ІХ на час карантину заборонені планові перевірки для першої категорії та податкові перевірки з деякими винятками.

Отже, три важливі висновки про перевірки:

  • перевірки під час карантину можливі

  • перевірки другої категорії не підпадають під мораторій (за винятком податкових, заборонених окремо)

  • перевірки другої категорії не відображаються на Інспекційному порталі inspections.gov.ua

 

Джерело: Запорізька ОДА