Роман Афонов: великі підприємства відповідально ставляться до своїх соціальних обов’язків під час карантину

Забезпечення трудових соціальних гарантій є обов’язком для роботодавця, що передбачено Кодексом законів про працю, Законом України «Про оплату праці» та іншими законодавчими актами. Загальновідомо, що таке явище, як зарплата «в конверті» позбавляє необхідних коштів не тільки бюджет, але й підтримки та соціального захисту працівників у випадках тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці, а також виходу на пенсію. В стандартних умовах з боку контролюючих органів використовується певний набір заходів щодо залучення та заохочення роботодавців до відповідального ставлення до їх соціальних обов’язків.

Наразі значних коректив у життя людей і діяльність підприємств вніс COVID-19. На рівні держави роботодавцям надано підтримку в частині справляння єдиного соціального внеску під час складної епідеміологічної ситуації в країні. Зокрема, Законом № 540-IX* передбачене звільнення суб’єктів господарювання від відповідальності за такі порушення, вчинені у періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року: несвоєчасна сплата (перерахування) єдиного соціального внеску (ЄСВ); неповна (несвоєчасна) сплата  суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів); несвоєчасне подання звітності до податкових органів. Також протягом вищезазначених періодів платникам ЄСВ не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

В таких умовах запорізькі великі підприємства, податкове супроводження яких здійснюється Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків ДПС, з повною відповідальністю відносяться до своїх обов’язків, як роботодавця. За словами керівника управління Романа Афонова, зокрема, в квітні і травні місяцях п.р. всіма великими підприємствами м. Запоріжжя звітність з ЄСВ надано своєчасно та відповідні суми сплачені до бюджету в повному обсязі.

Якщо говорити про загальну суму надходжень з єдиного соціального внеску по Запорізькому управлінню за 4 місяці п.р., то вона складає понад 2,4 млрд. грн. Показовим з цього приводу, з огляду на триваючий наразі період карантину та надані платникам податків пільгові преференції, темп росту збору в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. В поточному році рівень сплати до бюджету єдиного соціального внеску перевищує минулорічний на 680 млн. грн., і складає у порівнянні з показником 2019 року майже 139%. Окремо слід наголосити на тому, що суми нарахованого, а відтак сплаченого до бюджету ЄСВ, напряму і безпосередньо залежать від офіційного рівня зарплати найманих працівників.

Тому, відзначаючи сумлінне виконання великими платниками податкових обов’язків у складний економічний період, закликаємо всіх суб’єктів господарювання з відповідальністю ставитися до питань щодо наповнення бюджету та максимально сприяти реалізації прав працівників на безпечні умови праці, а також забезпечити  відповідний рівень її оплати.

*Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX (опублікований в газеті «Голос України» (№ 62) 02.04.2020)