Помилка на 700 мільйонів

Обов’язок великих (втім, як і середніх) підприємств подавати податкову звітність виключно в електронній формі виник з дати набрання чинності Податковим кодексом, тобто починаючи з 1 січня 2011 року. Відтоді у платників була можливість оцінити всі переваги такої форми звітування контролюючим органам. А це не тільки економія часу, але й убезпечення їх від арифметичних помилок при складанні податкових звітних документів.

Інша справа з методологічними помилками при заповненні декларацій.

Остання судова справа з платником, який свого часу мав статус великого, довела, що порядок заповнення податкових декларацій має бути неухильно дотриманим.

Мова йде про відомий Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат.

В 2011 році підприємство припустилося помилок при заповненні декларації з податку на прибуток, прийнявши невірне рішення щодо відображення в звітності суми збитків минулих періодів та результатів попередніх податкових перевірок. В результаті платником було завищено від’ємне значення об’єкта оподаткування на понад 700(!) мільйонів гривень. Контролюючим органом було прийняте відповідне рішення, з яким суб’єкт господарювання не зміг погодитися та позицію щодо якого відстоювали фахівці Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС впродовж 8 років.

Довготривалий процес розгляду в судах різних інстанцій вказаного питання добігає кінця. Наприкінці червня поточного року Верховним судом України задоволено (частково) касаційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС та винесене рішення з повернення справи на новий судовий розгляд.

За словами начальника Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС  Романа Афонова, цей приклад, має ще раз нагадати платникам (особливо зважаючи на триваючу наразі кампанію з декларування податку на прибуток підприємств) про те, що, навіть, методологічна помилка в податковій звітності призводить до викривлення її значень та може обумовити заниження об’єкта оподаткування, а відтак – застосування штрафних санкцій.

Тому необхідно обачливо підходити до заповнення форм податкової звітності, особливо коли виникає нестандартне питання щодо визначення показників. І обов’язково зважати на рекомендації контролюючих органів з даного приводу, а тим більш, коли порядок заповнення декларації затверджено відповідним наказом уповноваженого органу.