Про стан, тенденції і результати роботи з податковим боргом в Запорізькому управлінні Офісу великих платників податків ДФС

Такий напрямок, як робота з податковим боргом, є одним із провідних в діяльності контролюючих органів та таким, що має відмінності і особливості в організації.

Не можна визначити лише одну причину, через яку суб’єкти опиняються у скрутному фінансовому становищі. І залежати така ситуація може, як від об’єктивних обставин, як то нестача коштів для своєчасного погашення податкових зобов’язань через, наприклад, несумлінність контрагентів, так і від звичайної безвідповідальності платника щодо його податкових обов’язків.

Станом на 1 червня п.р. в Запорізькому управлінні Офісу великих платників податків ДФС на обліку перебуває 16 підприємств-боржників (3 з яких знаходиться в процедурі банкрутства) із загальною сумою їх податкового боргу понад 1,5 млрд. грн. За галузями господарства боржники розподілені наступним чином: енергетика та житлово-комунальне господарство – 3 підприємства, добувна промисловість – 3 підприємства, виробництво хімічних речовин і виробництво добрив – 2, машинобудування  — 2, торгівля та харчова промисловість – 2  підприємства, інші галузі – 4 підприємства.

Окремо слід зауважити, що за географією місцезнаходження великих підприємств, що мають заборгованість перед бюджетом, 2 суб’єкта господарювання територіально розташовані в Запоріжжі, інші – в Донецькій, Луганській та Черкаській областях.

Впродовж січня-червня п.р. Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків ДФС, в межах повноважень, передбачених Податковим кодексом України, проведено значну роботу з погашення платниками існуючого боргу.

Так, на виконання рішень, прийнятих у відповідності до норм діючого законодавства, управлінням:

— направлено майже 6 тисяч інкасових доручень, за якими стягнуто з банківських рахунків боржників до бюджету 0,7 млн. грн. та 6 податкових вимог на суму понад 44 млн. грн., з яких погашено майже 21 млн. грн.;

— подано до суду — 3 позови на отримання дозволу на реалізацію майна, описаного в податкову заставу на суму більш, як 119 млн. грн., та 5 позовів щодо стягнення коштів з рахунків платників з метою погашення боргу на майже 138 млн. грн.

Масштабною є робота щодо опису майна підприємств, які мають заборгованість перед бюджетом, — описані об’єкти нерухомості, транспортні засоби, товари (описана була, навіть алкогольна продукція) тощо — загальна сума описаного в податкову заставу майна по платниках, які обслуговуються в Запорізькому управлінні, станом на 01.06.2019 перевищила 1,7 млрд. грн.

Особливого значення мають і проведені заходи в частині дебіторської заборгованості боржників (на загальну суму понад 63 млн. грн.) в напрямку укладення договорів про переведення права вимоги на контролюючий орган. До речі, це є суттєвою допомогою контролюючого органу платникам стосовно залучення до погашення існуючого податкового боргу їх несумлінних контрагентів.

Весь цей комплекс заходів Запорізького управління забезпечив в поточному році надходження до Зведеного бюджету за рахунок погашеного боргу в обсязі 77,4 млн. грн., і робота в цьому напрямку триває.

Необхідно зауважити, що в будь-якому разі ситуація із появою податкового боргу є вкрай негативною, як за суттю події, так і за наслідками, і не тільки фінансовими. Не можна з цього приводу нехтувати репутаційними ризиками.

Наразі будь-який суб’єкт господарювання та кожний громадянин можуть ознайомитися з інформацією щодо вичерпного переліку боржників по всій країні перед бюджетом: їх назвою, прізвищем керівника, місцем податкового обліку та сумою боргу. Відповідна інформація розміщена на сайті Державної фіскальної служби України («Інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг») за адресою: sfs.gov.ua і є у вільному доступі, що в черговий раз підкреслює дотримання контролюючими органами принципів Європейського адміністративного простору.

Підсумовуючи вищезазначене, слід зазначити, що суб’єкт господарювання має докладати всіх зусиль задля того, що б не потрапити у становище податкового боржника, оскільки в будь-якому випадку з ним буде проведена відповідна робота в рамках чинного законодавства, і борги все одно будуть сплачені до бюджету

                                                       

Роман Афонов, начальник Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС