Порушення при дотриманні строків реєстрації податкових накладних тягнуть за собою штрафні санкції

Фінансова відповідальність за порушення суб’єктами господарювання строків реєстрації податкових накладних передбачена Податковим кодексом України (далі – Кодекс), починаючи з 2015 року. З того часу редакція відповідних норми законодавства зазнавала певних змін. Тим не менш, на сьогоднішній день вже напрацьована усталена практика щодо особливостей їх застосування.

Зокрема, пунктом 120 1.1. Кодексу передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість штрафів (розмір яких залежить від терміну порушення строків реєстрації податкової накладної).

Тобто йдеться про накладення штрафів за порушення граничного строку для реєстрації податкової накладної, крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Іншими словами для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120 1.1. Кодексу необхідна наявність двох обов’язкових складових: податкова накладна не повинна надаватися покупцю, та, водночас, має бути складена на постачання товарів чи послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Саме така позиція викладена в Постанові Запорізького окружного адміністративного суду, що була винесена за результатами розгляду позовної заяви одного з великих підприємств енергетичної галузі про скасування відповідного податкового повідомлення-рішення контролюючого органу.

А що стосується податкових накладних, складених на операції з постачання товарів, які оподатковуються за ставкою 20%, то, незалежно від категорії покупців, законом передбачена відповідальність за порушення встановлених термінів для реєстрації таких накладних.

Підсумком розв’язання справи, розпочатої ще в 2017 році, стало визначене в квітні п.р. судом для сплати підприємством до бюджету грошове зобов’язання в розмірі майже 14,5 мільйонів гривень.

Підсумовуючи вищезазначене, Запорізьке управління Офісу великих платників податків ДФС вкотре наголошує на необхідності безумовного дотримання норм податкового законодавства, в тому числі, правил реєстрації податкових накладних в Системі електронного адміністрування податку на додану вартість.