Сотні мільйонів тіньових гривень не потрапляють до бюджету

Сьогодні, державні органи, в тому числі Державної фіскальної служби України проводять масштабну роботу з виявлення найманих працівників, що працюють неофіційно, з метою легалізації їх працевлаштування і залучення до оподаткування.

Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків ДФС, на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення», проведена значна кількість контрольно-перевірочних заходів.

Зокрема, при виконанні функції із відпрацювання ризикових господарських операцій великих платників податків по взаємовідносинах із суб’єктами господарювання, зареєстрованими в різних регіонах країни, Запорізьким управлінням встановлено, що 10 великих підприємств (10% від загальної кількості з тих, що перебувають на обліку в управлінні) протягом 2018 року здійснили 55 транзакцій, які мають характерні риси порушення законодавства. Аналіз підприємств, що припускаються вказаних порушень, за галузевою ознакою свідчить про те, що більш, як 50% з них — це металургійні комбінати, які придбавають роботи і послуги у суб’єктів, що мають ознаки фіктивності, працюють нелегально чи напівлегально та не дотримуються вимог трудового законодавства.

Красномовним є приклад, коли одне з великих промислових підприємств східного регіону залучало протягом січня – жовтня п.р. до виконання будівельно-монтажних робіт, загальною вартістю майже 329 млн. грн. (в т.ч. ПДВ), стороннє підприємство. При цьому, великий платник скористався правом на формування податкового кредиту з ПДВ по зазначених операціях на суму 54,8 млн. грн. Та той факт, що цей надзначний обсяг робіт був виконаний (по документах) лише 6 працівниками підрядника (в числі яких і офісні робітники), відомості стосовно отримання доходів якими є в наявності в державних реєстрах, став беззаперечним доказом нереальності зазначених операцій.

Якщо говорити про загальну суму встановленого в 2018 році фіктивного податкового кредиту, сформовану по взаємовідносинам із суб’єктами господарювання, що не мають найманих працівників (чи мають в штаті від 1 до 6 осіб), або не виплачують їм доходи, або взагалі не звітують, то вона по платниках Запорізького управління перевищує 161 млн. грн. при загальному обсязі нереальних операцій в розмірі, близькому до 1 млрд. грн.(!).

Якщо ж зважити на те, що зазначені факти стосуються лише 10 платників податків (які відповідають критеріям великого) то в масштабах країни рівень неофіційного використання праці є дійсно значним.

За результатами проведеної роботи Запорізьким управлінням, зокрема, направлені інформаційні повідомлення Головним управлінням Державної служби України з питань праці 10 регіонів країни для проведення в межах їх компетенції заходів контролю та притягнення контрагентів великих платників податків-порушників трудового законодавства до відповідальності.

Підсумовуючи вищенаведене, слід зазначити, що контрольно-перевірочні заходи органів Державної фіскальної служби України з виявлення порушників в частині виплати заробітної плати (мається на увазі «зарплата в конвертах») і притягнення їх до відповідальності – це важливий крок по захисту інтересів громадян – найманих працівників.

Запорізьке управління Офісу великих платників податків ДФС