Майже половина великих платників використовує схеми мінімізації податків

Серед основних функцій, виконання яких покладено на контролюючі органи, окреме місце займає функція із здійснення адміністрування податків і зборів та проведення перевірок і звірок платників податків.

На сьогоднішній день перевірці підлягають виключно ті суб’єкти господарювання, стосовно яких виявлені податкові ризики. Причому приймаються відповідні рішення тільки після проведення ретельної аналітичної роботи на етапі доперевірочного аналізу, який здійснюється із використанням потужних інформаційних баз даних Державної фіскальної служби України та інформації із зовнішніх джерел.

Як розповів начальник Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС Роман Афонов, в результаті відпрацювання податкової інформації за періоди, що не були раніше охоплені перевірками, Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків ДФС були встановлені схеми мінімізації податкових зобов’язань, якими скористалися великі підприємства.

Статистика виявилася доволі цікавою.

Було класифіковано 24 основних види (за їх предметом) схем оптимізації, мінімізації податкових зобов’язань або уникнення від оподаткування. В цілому по управлінню визначений 41 суб’єкт господарювання (із 97 платників, що знаходяться на податковому обслуговуванні), якими тим або іншим чином використовуються схеми мінімізації податкових платежів або уникнення від оподаткування. Тобто понад 40% бюджетоформуючих підприємств здійснює заходи із штучного формування своїх податкових показників. При цьому, у відсотковому значенні найчастіше використовують цей інструмент впливу на результати податкового обліку металургійні та машинобудівні підприємства.

Результат такої податкової поведінки платників відомий – ми маємо суспільно небезпечні наслідки у вигляді фактичного ненадходження платежів до бюджетів всіх рівнів. А розрахункові втрати бюджету вимірюються сотнями мільйонів гривень.

Наразі триває опрацювання кожної з виявлених схем і поза увагою не залишиться жодна. Наступним етапом стане прийняття конкретних заходів з їх припинення і руйнування, а саме: підготовка пропозицій щодо внесення відповідних змін до податкового законодавства відносно тих схем, що виникають через недосконалість його окремих норм і наявність, так званих «податкових шпарин», та проведення податкових перевірок і притягнення до відповідальності тих суб’єктів господарювання, які застосовують незаконні методи ухилення від оподаткування.

Не менш важливою слід вважати і роботу з кожним із великих підприємств, яка проводиться в межах індивідуального податкового супроводження великих платників податків. На сьогоднішній день сума добровільно задекларованих (сплачених) додаткових платежів чи коригування від’ємного значення об’єктів оподаткування через відмову платників Запорізького управління від застосування схем, вже складає 160 мільйонів гривень.

Наразі відбувається зміна філософії проведення перевірок великих платників податків: крім визначення належних сум грошових зобов’язань і забезпечення їх сплати до бюджету, ми прагнемо отримати підвищення рівня податкової віддачі перевірених підприємств в наступних податкових періодах. Адже всі платники мають працювати в однакових умовах, що виключають можливість неоднорідного застосування одних і тих норм чинного законодавства, особливо, якщо мова йде про соціально відповідальних платників податків – великий бізнес.

Джерело: Запорізьке управління Офісу великих платників податків