Вільне поводження з податковими накладними призвело до штрафів на 82 мільйона гривень

Останнім часом дещо побільшало випадків, коли суб’єкти господарювання не реєструють податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Відтак покупці, що позбавлені права на податковий кредит з ПДВ, разом з податковою декларацією подають скарги на продавців.

Реагуючи на отримані скарги, контролюючі органи реалізують механізм дій, передбачених Податковим кодексом України. Так, за словами начальника Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС Романа Афонова, здійснюючи в червні поточного року заходи податкового контролю на підставі скарг покупців на дії продавця щодо не реєстрації податкових накладних, які були складені в листопаді і грудні минулого та січні поточного року, Запорізьким управлінням був застосований штраф до порушника у розмірі 50% суми податкових зобов’язань з ПДВ, зазначених в таких податкових накладних.

Через несплату грошового зобов’язання після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податкового повідомлення-рішення, на порушника був накладений ще один штраф в розмірі 50% суми податкових зобов’язань з ПДВ, зазначених в таких податкових накладних. Загальна сума накладених штрафів перевищила 11 мільйонів гривень.

Слід зазначити, що на дату прийняття контролюючим органом рішень про застосування цих штрафів, протермінування строків реєстрації податкових накладних склали від 120 до 180 календарних днів. За умови здійснення факту іх реєстрації до початку перевірки, до порушника був би застосований лише штраф у розмірі 40 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних.

Платникам ПДВ потрібно пам’ятати просту схему наслідків не дотримання норм Податкового кодексу України щодо реєстрації в ЄРПН податкової накладної:

1) несвоєчасна реєстрація спричиняє накладення штрафу у розмірі від 10% до 50% суми ПДВ, зазначеної в такій податковій накладній (в залежності від строків протермінування);

2) відсутність реєстрації на дату перевірки обумовлює накладення штрафу у розмірі 50% від суми податкових зобов’язань з ПДВ, зазначеної у такій податковій накладній – якщо податкова накладна складена або від суми ПДВ, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг — якщо податкова накладна не складена;

3) відсутність реєстрації після спливу 10 календарних днів після отримання податкового повідомлення-рішення про застосування штрафу – накладення ще одного штрафу у розмірі 50% відповідної суми ПДВ.

Довідково: загальна сума накладених Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків ДФС штрафів за несвоєчасну реєстрацію та не реєстрацію податкових накладних в ЄРПН тільки в 2018 році склала  82,7 мільйонів гривень.